خانم  " ندا " دچار مشکل چاقی است. ندا 120 کیلو وزن دارد. با مراجعه به پزشک و دکتر تغذیه شروع میکند به رژیم غذایی سفت و سخت و ورزش. بعد از 2 ماه وزنش از 120 کیلو به 114 کیلو میرسد

ولی به  محض اینکه کمی رژیم غذایی خود را شل میکند و اندکی ورزش کمتر میکند، دوباره وزنش به 120 کیلو بر میگردد.این اتفاقیست که به دفعات برای همه افراد چاق می افتد. چرا ؟؟؟؟؟

در بدن ندا و در واقع در بدن همه ما، یک مکانیسم تنظیم وزن مانند یک    " ترموستات " وجود دارد. این ترموستات وزن بدن ندا را روی 120 کیلو تنظیم کرده است. وقتی ندا با رژیم و ورزش و زحمت زیاد وزنش را کم میکند، این ترموستات مزاحم بکار می افتد و به سیستم عصبی و غدد داخلی بدن و سیستم گوارشی پیغام میدهد که وزن بدن از حالت عادی کمتر شده. این باعث میشود که بدن سوخت و ساز خود را کم کند و کالری کمتری مصرف کند. از طرف دیگر دستگاه گوارش میزان جذب غذا و کالری را افزایش میدهد و اینها باعث میشن که دوباره وزن ندا به همان وزن قبلی یعنی 120 کیلو برگردد. این اتفاق میتواند بارها و بارها تکرار شود. حالا سوال اینست که جراحی چاقی چه کاری بیشتر انجام میدهد؟

 

جراحی چاقی روی این "ترموستات " تنظیم کننده وزن بدن اثر میکند و وزن نرمال ندا را بجای 120 کیلو، روی مثلا 75 کیلو تنظیم میکند. این اکار را از طریق اثر بر سیستم های هورمونی، عصبی و گوارشی انجام میدهد. سیگنالهایی که از دستگاه گوارش ( معده و روده ) به مغز و غدد درونریز بدن ارسال میشود را تغییر میدهد و از این طریق باعث کاهش وزن زیاد و پایدار میشود.

 در عمل اسلیو حجم معده کم میشود و شخص غذای کمتری میتواند بخورد. از طرفی با برداشتن قسمت بالای معده که هورمون گرسنگی یا اشتها ( هورمون گرلین) ترشح میکند نیز اشتها کم شده و شخص لاغر میشود. عمل اسلیو یک سلاح دیگر هم برای کاهش وزن در آستین خود دارد. وقتی معده باریک میشود و بصورت یک لوله در میآید ( در اسلیو معده را بصورت یک لوله باریک در میآوریم )، غذای خورده شده سریعتر از معده وارد روده میشود. این باعث ترشح یکسری هورمون بسیار مفید به اسم " اینکرتین " میشود که معروفترین آنها GLP1 نام دارد. این هورمونها هم باعث لاغری میشوند و هم به درمان " دیابت " کمک میکنند.

Back to Top

Template Design:Dima Group