دوستان عزیز توجه بفرمایید در دوره قبل از عمل حتما دو هفته روغن ماهی یا همان امگا 3 را مصرف کنید. این کار باعث رفع کبد چرب و کوچک شدن کبد شده و جراحی را آسانتر میکند و از بعضی عوارض حین عمل پیشگیری میکند. داروی لیورگل که حاوی ماده سیلیمارین یا همان گیاه خار مریم است نیز همین نقش را داشته ضمن اینکه در کبد چرب باعث محافظت سلولهای کبدی از آسیب میشود.

در دوره قبل از عمل ورزش منظم و پیاده روی کنید. غذاهایی با پروتئین زیاد مثل مرغ، ماهی و گوشت مصرف کنید. حبوبات مانند لوبیا و عدس و لبنیات کم چربی بخصوص ماست، کشک و پنیر هم حاوی مقادیر بالای پروتئین هستند. میوه و سبزیجات تازه و مولتی ویتامین مصرف کنید. من به همه بیماران ویتامین D،  ب کمپلکس و ب 12 میدهم. شب قبل از عمل استحمام کنید.  اینکار باعث کاهش میکروبهای روی پوست شده و احتمال عفونت را کم میکند. جوراب واریس را شب قبل از عمل بپوشید.  این برای جلوگیری از لخته شدن خون در وریدهای ساق پاست.

 

در بیمارستان بلافاصله قبل از ورود به اتاق عمل ادرار خود را تخلیه کنید. مراقب باشید جوراب واریس را درست پوشیده باشید و از تا خوردن یا لوله ای شدن قسمت بالای جوراب جلوگیری کنید. داشتن دندان مصنوعی یا هر گونه زیورآلات (گردنبند، دستبند، گوشواره، انگشتر و ...) را به پرسنل اتاق عمل اطلاع دهید.

 

بعد از جراحی و پس از انتقال به بخش (یا ICU) با گذشت 2 تا 3 ساعت و ایجاد هوشیاری کامل، باید از تخت خود پایین آمده و شروع به راه رفتن نمایید. ممکن است در ابتدا کمی راه رفتن برایتان مشکل باشد ولی مطمئن باشید این کار به بهبود سریعتر شما کمک زیادی میکند. تا میتوانید راه بروید و نفس عمیق بکشید. اگر احساس میکنید داخل مجاری تنفسی خلط وجود دارد، با سرفه و بازدم قوی خلط را حتما خارج کنید. اگر لازم بود از پرستار برای کمک به تخلیه خلط و ترشحات مجاری هوایی کمک بگیرید. عدم تخلیه خلط ممکن است باعث عفونت ریه شود که میتواند خطرناک باشد.

بعد از عمل برای شما سرم تجویز میشود ولی اگر باز هم احساس تشنگی میکنید به پرستارتان اطلاع دهید تا برایتان سرم اضافه تجویز شود. برای برطرف نمودن درد هم برایتان چند نوع داروی مسکن (ضد درد) تجویز میشود. هرگز سعی نکنید درد شدید یا تشنگی بعد از عمل را تحمل کنید و آنها را به پرستار خود اطلاع دهید. البته وجود کمی تشنگی و خشکی گلو و احساس درد و آزردگی در ته حلق بعد عمل طبیعی است و بعلت لوله گذاری داخل نای میباشد. درد متوسط داخل شکم با انتشار به کتف و شانه ( بعلت باقی ماندن مقداری گاز داخل شکم ) و درد در جدار شکم نیز طبیعی بوده و داروهای مسکن باعث میشود این درد را راحتتر تحمل کنید. بهر حال میزان درد بعد از جراحی لاپاروسکوپی با درد بعد از جراحی باز قابل مقایسه نبوده و به مراتب شدت درد بعد از جراحی لاپاروسکوپی کمتر و مدت آن کوتاهتر است.

 بعد از ترخیص از بیمارستان،  تا دو هفته رژیم مایعات صاف شده خواهید داشت. رژیم مایعات صاف شده: روزانه حداقل 3 لیتر مایعات باید مصرف کنید.  یک لیتر شامل این موارد است: شیر،  ماست و دوغ کم چربی،  آب گوشت یا آب مرغ یا آب سوپ که بعد از سرد شدن،  لایه چربی روی آن برداشته شده باشد. شیر و ماست و دوغ را بصورت رقیق شده با آب مصرف کنید. مثلا یک سوم لیوان دوغ و بقیه لیوان ( دو سوم ) آب بریزید ولی همان حجم یک سوم دوغ را جزو یک لیتر شیر و ماست و دوغ روزانه حساب کنید. روزانه باید حداقل دو لیتر آب مصرف کنید. برخی از بیماران، دوغ رقیق شده را بهتر از آب تحمل میکنند و در تمام طول روز باید مرتب دوغ بنوشند. مصرف آب گوشت و مرغ و شیر و دوغ برای تامین پروتئین کافی روزانه است. میتوانید سوپ مرغ و ماهی با سبزیجات تازه (بخصوص اسفناج، کرفس و بروکلی) تهیه کرده و آب آنرا تا یک لیتر در روز مصرف کنید ( مصرف سوپ صاف شده ). آب لوبیا پخته و عدسی هم مصرف کنید.

در همین دوره اگر تمایل به مصرف آبمیوه دارید این نکات را به خاطر بسپارید: اساسا آبمیوه ها  قند و کالری زیادی داشته و جلوی کاهش وزن را میگیرند. آبمیوه را در حداقل مقدار ممکن مثلا یک لیوان هر دو روز میل کنید. آبمیوه ترجیحا طبیعی باشد و به آن قند یا شکر اضافه نشود. آبمیوه را با نسبت یک به سه با آب رقیق کنید. در این فصل من ترکیب آبمیوه های پرتغال،  نارنگی و لیمو شیرین را پیشنهاد میدهم. ترکیب آب سیب و هویج هم خوبست. تاکید میکنم مصرف آبمیوه باید حداقل باشد.

من همیشه بعد از عملهای چاقی( هم اسلیو  LSG  و هم بای پس کلاسیک معده  LRYGB) به بیمارانم پودر پروتئین تجویز میکنم. پودر پروتئین مناسب باید حداقل 15 گرم پروتئین در هر وعده (پیمانه) داشته باشد و کمتر از 200 کالری باشد. در حال حاضر بهترین پودری که در بازار موجود است " پیور پروتئین " محصول شرکت کارن است که حاوی پروتئین با کیفیت بالا بوده و قیمت آن نیز مناسب است.   پودرهای "ایزو وی" هم مناسب هستند. در روزهای اول بعد عمل این پودرها را با شیر رقیق شده میل کنید. ترکیب این پودرها را با شیر  "میلک شیک " یا  " شیک پروتئین "  میگوییم.

بعد از جراحی چاقی روزانه باید حداقل 50 تا 60 گرم پروتئین با کیفیت بالا مصرف کنید. پودرهای پروتئینی که ذکر شد در تامین نیاز روزانه پروتئین شما بسیار کمک کننده هستند. در ضمن این پودرها بدون مصرف چربی و کربوهیدرات اضافه، پروتئین را بصورت نسبتا خالص به بدن میرسانند و مصرف آنها در روزهای اول بعد عمل، راحتتر تحمل میشود.

 

تا 10 روز بعد از عمل باید روزی دو نوبت آمپول هپارین بصورت زیر جلدی تزریق کنید. این کار همراه با پوشیدن جوراب واریس یا جوراب آنتی آمبولی (تا 3 هفته ) جهت پیشگیری از بروز لخته شدن خون در وریدهای ساق پا و حرکت این لخته ها و گیر کردن آنها در عروق ریه ( آمبولی ریه ) میباشد. عارضه آمبولی ریه اگر چه این روزها کمتر اتفاق میافتد، ولیکن در صورت بروز میتواند بالقوه کشنده باشد و هنوز هم یکی از جدیترین عوارض بعد از جراحیهای بزرگ میباشد.

 

 

Back to Top

Template Design:Dima Group