دو هفته اول

 

بطور معمول حدود 24 ساعت بعد از انجام عمل جراحی چاقی یا متابولیک، رژیم مایعات صاف شده برای بیمار شروع میشود. رژیم مایعات صاف شده به مدت دو هفته بعد از جراحی ادامه میابد. طی این دو هفته اول بعد از جراحی، بیمار باید روزانه حداقل 3 لیتر مایعات مصرف کند. یک لیتر از این 3 لیتر باید شامل این مایعات باشد: شیر و ماست و دوغ کم چربی، آب گوشت یا آب مرغ یا سوپ صاف شده (که بعد از سرد شدن، لایه چربی روی آن برداشته شود).هدف از مصرف این یک لیتر آب گوشت و مرغ یا شیر و دوغ تامین پروتئین مورد نیاز میباشد. بیمار باید روزانه 2 لیتر هم آب خالص مصرف کند که با  یک لیتر مایعات ذکر شده جمعا 3 لیتر روزانه میشود.

شیر و ماست و دوغ را باید به نسبت 1 به 3 رقیق کنید. یک سوم لیوان دوغ بریزید و سپس بقیه لیوان را با آب پر کنید.

این مقادیر حداقل نیاز روزانه است و در صورت نیاز بیمار میتواند بیشتر از این مقدار هم مصرف کند. برخی از بیماران نمیتوانند آب را بخوبی تحمل کنند. این افراد میتوانند بجای آب، دوغ رقیق شده مصرف کنند.

سوپ مرغ یا ماهی تهیه کنید و داخل آن سبزیجات تازه (بخصوص اسفناج ، بروکلی، کرفس و شلغم) بهمراه حبوبات (لوبیا و عدس) بریزید و سپس سوپ را صاف نموده و میل کنید.

 

 

 

 

 

در صورت تمایل به آبمیوه، روزانه حداکثر یک لیوان کوچک میتوانید مصرف کنید. آبمیوه را نیز 1 به 3 با آب رقیق کنید. آبمیوه باید طبیعی بوده و شکر به آن اضافه نکنید. بهر حال اغلب آبمیوه ها حاوی قند زیاد بوده و مانع از کاهش وزن میشوند. توصیه من مصرف مقادیر کم آبمیوه بصورت مخلوط آب چند میوه (مثل مخلوط آب پرتقال و لیموشیرین یا هویج و سیب) میباشد. آبمیوه های کارخانه ای مصرف نکنید.

نیاز روزانه پروتئین بعد از جراحی چاقی 60 گرم برای مردان و 50 گرم برای زنان است. جهت تامین این نیاز روزانه در دوران بعد از جراحی باید از پودرهای پروتئینی استفاده کنید. روزانه حداقل یک بسته (یا پیمانه) پودر پروتئین را باید داخل شیر کم چربی مخلوط نموده و به آرامی میل کنید. یک پودر پروتئینی مناسب باید در هر بسته (پیمانه) حداقل 15 گرم پروتئین با کیفیت بالا داشته و میزان کالری آن کمتر از 200 باشد. بهترین پودرهای موجود در بازار ما، "پیور پروتئین" (محصول شرکت کارن) و پروتئین "ایزو-وی" هستند.

                                                                                    

Back to Top

Template Design:Dima Group