1- چرا جراحی چاقی؟

مساوی یا بیشتر از 40 را چاقی درجه سه یا چاقی مفرط اطلاق می‏کنند. مبتلایان به چاقی مفرط از عوارض و بیماری های مختلفی رنج می برند و ریسک بسیار بالاتری برای ابتلا به بیماری های مانند دیابت، چربی خون بالا، فشار خون بالا، سکته مغزی، سکته قلبی و ... دارند. درمان این بیماران به سختی از طریق رژیم غذایی و ورزش با یا بدون درمان دارویی میسر می شود و مسلماً نتایج درمان در طولانی مدت مأیوس کننده‏ تر است بطوری که میزان عود برای درمان‏های غیر جراحی چاقی تا 90٪ گزارش شده است. بنابراین اگر فرد مبتلا به چاقی مفرط باشد از آن رو که ممکن است به هر یک از بیماری هایی که در بالا ذکر شد مبتلا شده باشد و اگر نه ممکن است در آینده نزدیک مبتلا شود، نیاز است تا با درمان جراحی به وزن مطلوب برسد. اما باید متذکر شد که درمان جراحی تنها یک روش کمکی برای کاهش وزن است و بیمار متعهد است تا آخر عمر از رژیم غذایی مناسب و افزایش فعالیت بدنی (پیاده روی روزانه) پیروی نماید تا به وزن قبل از جراحی بازگشت نکند.

2- مسیر و اقدامات لازم جهت انجام جراحی چاقی چیست؟

جهت انجام عمل جراحی در مرکز درمان چاقی ، بیمار لازم است اقدامات مهمی را قبل از عمل انجام دهد . ثابت شده است که انجام این اقدامات قبل از عمل جراحی و انجام مشاوره های لازم نتیجه عمل جراحی را بسیار بهتر می نماید.
اقدامات لازم جهت انجام جراحی چاقی را می توان به چند مرحله تقسیم کرد.

3- تغذیه بعد از جراحی چاقی چگونه باید باشد؟

 

دنبال کردن توصیه های تغذیه ای بعد از جراحی چاقی برای کاهش مشکلات بعد از جراحی و بهبود سریعتر بیماران جراحی شده بسیار مهم است و کمک می کند تا عادات غذایی خود را تغییر داده و به کاهش وزن مورد انتظار دست یابند.

شما جراحی چاقی شده اید به این معنا که معده شما کوچکتر از قبل شده است. این امر باعث می شود تا تغییراتی در دریافت غذایی شما بوجود آید. برای همین شما باید وعده های غذایی به مقدار کم و با دفعات بیشتر میل نمایید. پیروی کردن از این دستورالعمل غذایی بسیار مهم است چرا که به شما کمک می کند تا بدانید چه نوع غذاهایی و به چه مقدار را مجاز هستید در هر وعده غذایی مصرف کنید و در نهایت از چه نوع غذایی هایی باید پرهیز نمایید.

4- بعد از جراحی معمولا چقدر وزن کم می شود؟

کاهش وزن بستگی به وزن قبل از عمل و ویژگی های بدنی و عادات رفتاری فرد و میزان پایبندی فرد به دستورات بعد از عمل (رژیم و ورزش) می باشد اما تحقیقات و تجربه ها نشان داده است به طور میانگین، افراد تقریبا 60 تا 75% وزن اضافی خود را بعد از عمل کاهش می دهند مثلا اگر فردی 60 کیلو اضافه وزن داشته باشد تقریبا 42 کیلو کم می کند.
 
5- بعد از عمل جراحی چه قدر طول می کشد که به کار و زندگی برگردیم؟
مدت بستری در بیمارستان متغیر است و از 2 روز تا یک هفته می باشد. بعد از بستری اکثر بیماران می توانند به کار های روزمره خود برسند. بیماران بعد از 10 روز الی 3 هفته می توانند به کار خود برگردند و البته این بستگی به فرد و شغل وی دارد.
 
6- آیا بعد از عمل ممکن است ریزش مو پیدا کنیم؟
هر زمانی که کاهش وزن سریع در بدن به وجود آید ( چه از طریق جراحی و چه سایر روش ها) ممکن است با ریزش مو مواجه شوید. این مشکل از 3 ماه تا یک سال بعد از جراحی ممکن است به وجود آید. البته این مسئله موقتی است و شدت در افراد مختلف، متفاوت است. موی ریخته شده ، باز خواهد گشت. مصرف پروتئین را افزایش داده و مکمل های ویتامینی روزانه را فراموش نکنید. مصرف روغن تخم کتان برای موهایتان بسیار مفید است . بعضی شامپوهای ضد ریزش مو موجود در داروخانه ها می تواند استفاده شود. در مواردی که این مسئله باعث نگرانیتان شود به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید.
 
7- بعد از جراحی ، چه موقع می توان به فعالیت جنسی سابق برگشت؟
شما بعد از عمل جراحی هر زمان که به احساس راحتی و تندرستی رسیدید می توانید به فعالیت جنسی خود بازگردید. معمولا تقریبا 3 هفته بعد از عمل افراد به فعالیت جنسی خود باز می گردند.
 
8- آیا عمل حلقه معده قابل برگشت است؟
حلقه معده عملی است که در آن قابلیت بازگشت به حالت اول وجود دارد. زمانی که جراح نیاز ببیند که حلقه باید خارج شود با یک عمل جراحی ساده این کار انجام می شود.
 
9- آیا عمل بای پس معده قابل برگشت می باشد؟
عمل بای پس معده در شرایط اضطراری و مواقعی که چاره ای جز آن نباشد قابل برگشت است. این کار نیاز به جراح ماهر و با تجربه دارد. عمل برگشت بای پس به ندرت انجام می پذیرد لذا بیماران باید با این تفکر این عمل را انجام دهند که قصد بازگشت نخواهند داشت.
 
10- آیا عمل اسلیو گاسترکتومی قابل برگشت می باشد؟
خیر. در عمل اسلیو قسمت ذخیره ای معده از بدن خارج می شود و امکان برگشت آن وجود ندارد.
 
11- چرا قبل از عمل باید آندوسکوپی معده انجام شود؟
انجام آندوسکوپی معده جزء پروتکل اقدامات قبل از جراحی است که در کلیه مراکز معتبر جراحی چاقی در جهان به صورت روتین برای کلیه بیماران قبل از جراحی الزامی است. اطلاعاتی که از آندوسکوپی به دست می آید بسیار مهم و کارآمد است و بر انتخاب صحیح نوع عمل جراحی تأثیرگذار است. اگر معده ، باکتری هلیکوباکتر داشته باشد قبل از عمل باید درمان شود. اگر شواهدی از دیسپلازی یا سرطان معده دیده شود نوع عمل جراحی بیمار ممکن است تغییر کند. مشکلاتی مثل هرنی هیاتال بر انتخاب نوع عمل جراحی تأثیرگذار است. بعضی اشکالات آناتومیکی که از طریق آندوسکوپی تشخیص داده می شود ممکن است در حین عمل جراحی چاقی توسط جراح قابل رفع باشد که لازم است قبل از عمل جراح به وسیله آندوسکوپی از این نقائص مطلع شود.
 
12- آیا قبل از عمل جراحی نیاز است که موقتاً رژیم خاصی برای کاهش وزن بگیریم؟
قبل از انجام جراحی و در زمانی که بیمار مشغول انجام بررسی های روتین است (مشاوره غدد، انجام آزمایش خون ، آندوسکوپی ، مشاوره روانپزشکی و ...) یک رژیم خاصی به بیمار داده می شود. هدف این رژیم این است که مقداری از وزن بیمار کمتر شود تا عمل جراحی راحت تر صورت بگیرد. اگر حجم کبد کمتر شود میدان دید و کار جراح بازتر می شود و جراحی راحت تر انجام می شود. لذا توصیه می کنیم این رژیم را رعایت کنید. این رژیم یک رژیم کم کالری و پر پروتئین است که توسط متخصص تغذیه تجویز می شود.
 
13- آیا آزمایشات خونی قبل از عمل ضروری است؟
بلی . قبل از عمل جراحی ، آزمایش کامل خونی انجام می شود تا هرگونه اختلالات از جمله کم خونی ، پرکاری و کم کاری تیروئید، کمبود آهن ، کمبود ویتامین ها و مواد معدنی و ... شناسایی و درمان شود. نتایج آزمایشات توسط فوق تخصص غدد و جراح تیم بررسی می شود. لازم به ذکر است این آزمایشات به صورت روتین در کلیه مراکز معتبر جراحی چاقی در جهان نیز الزامی است.
 
14- اگر عمل جراحی انجام بدهم و لاغر بشوم آیا مثل سابق می توانم پرخوری کنم و ورزش نکنم؟
خیر. بعد از عمل جراحی پروسه ای شروع می شود که موفقیت آن بستگی به همکاری بیمار با تیم پزشکی دارد. این تفکر که عمل می کنیم ، لاغر می شویم و می توانیم مثل سابق هرچیزی که دوست داشته باشیم به هرمیزان بخوریم و ورزش نکنیم ، تفکر اشتباهی است. بعد از عمل بیمار باید تابع تیم درمانی خود باشد و ورزش منظم داشته و از پرخوری پرهیز کند تا به بهترین نتیجه برسد. البته لازم به ذکر است که بعد از عمل جراحی اشتهای بیمار بسیار کم شده و ولع غذا خوردن نسبت به قبل بسیار کم می شود و طبیعی است عادت های بد غذایی برطرف می شود و در جراحی اسلیو و بای پس که حجم معده کم می شود ، بیمار مثل سابق نمی تواند پرخوری کند. بیمارانی که حلقه معده می گذارند باید از خوردن مایعات پر کالری مثل شکلات ، بستنی ، نوشابه و ... پرهیز کنند چرا که باعث کاهش موفقیت عمل می شود.
 
15- طول مدت زمان جراحی چقدر است؟
طول عمل جراحی بسته به نوع جراحی و فرد مختلف است. عمل حلقه معده زمان کمتری نیاز دارد ( نیم ساعت تا یک ساعت) و عمل جراحی بای پس زمان بیشتری نیاز دارد (تا 2 ساعت) . گاهی حین عمل جراحی اقدام دیگری نیاز است صورت بگیرد مثلا برداشتن کیسه صفرا یا ترمیم فتق که به زمان عمل اضافه می شود. البته زمان ریکاوری هم جدا در نظر گرفته می شود که تقریبا 15 دقیقه تا نیم ساعت است.
16- آیا ممکن است عمل لاپاروسکوپی به جراحی باز تبدیل شود؟
در موارد نادری ممکن است ادامه عمل جراحی به روش لاپاروسکوپی میسر نباشد و پزشک برای جلوگیری از خطر و ادامه کار نیاز ببیند که شکم را باز کند. این کار مطمئنا به صلاح بیمار است و بیمار باید قبل از عمل این نکته را بداند.
 
17- آیا ممکن است نوع عمل جراحی حین عمل تغییر کند؟
بله. در موارد نادر جراح حین عمل تصمیم می گیرد نوع عمل جراحی را تغییر دهد. مثلا زمانی که اندازه کبد بسیار بزرگ باشد و میدان عمل برای جراح را تنگ کرده باشد. این کار مطمئنا به صلاح بیمار است و بیمار باید این ریسک را قبل از عمل بپذیرد.

Back to Top

Template Design:Dima Group